Bugun...
06-01-2018
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Su kaynaklarımız

Su kaynaklarımız, geçtiğimiz yıl yaz aylarına girerken yeterli derecede yağış olmaması nedeniyle beslenememişti.  2007 yılı yaz mevsimini kurak geçirmiştik. Sonbaharda ve halen içinde bulunduğumuz şu kış aylarında da su kaynaklarımızı besleyecek yağış olmadı. Eğer Nisan yağmurları yetersiz olursa bu yıl halimiz harap gözüküyor.

 

Sızıntılara ilâveler

Doğanın gösterdiği bu olumsuzluklara boşa akan nehirleri, çeşme ve havuzları eklersek sınai tesisler arıtma ünitelerini yaptırmazsa, su havzaları içine kaçak yapıların inşası devam ederse, nükleer tesislerdeki sızıntıların ve radyoaktif özellik içeren maddelerin su kaynaklarına bulaşması ve toprağı kirletmesi önlenmezse doğal dengedeki bozukluklar sürüp gidecektir. Küresel ısınmaya ve az yağışa karşı artezyen kuyularının kazılması

 

Biz neler yaptık?

Birey olarak üzerimize emanet olan mirası bizden sonraki nesillere istifade edebilecekleri şekilde teslim etme gayretini göstermedik. Nasıl olsa parasını ödüyorum, harcayabilirim veya sarf edebilirim diye evlerimize gelen suyu hoyratça kullandık. Arabamızı yıkamaya, bahçelerimizi sulamaya devam ettik.

Sifonlardaki kaçaklar için önlem almadık. Her üç parça çamaşır için makinemizi çalıştırdık, sokaklarda patlayan su borularını belediyelere hemen bildirmedik. Yani açıkçası kaynak israfını önlemedik ve tasarruf yapmadık. İlgili kuruluşlar yer altı kuyu sularını yukarıya çıkarmadılar, deniz suyundan tatlı su lt. edecek tesisleri kurmadılar, doğaya zarar veren olayları ve tesisleri denetlemediler.

 

Havuz hesapları

Öğrencilik yıllarımdaki havuz hesaplarını hiç sevmezdim: Bir borudan gelen su, “t” zamanda  “A” havuzunu dolduruyor... Ne çileydi o sınav soruları!  Oysa günümüzde sakal traşı olurken boşa akıttığımız sularla kim bilir kaç tane havuz doldurmuşuzdur?

Bol su kaynaklarına sahip Doğu ve Güneydoğu Anadolu’muzda bu havuzlardan kaç tane yapılabilirdi.   Dağ kıvrımlarının arasında gölet yapılacak ne yerler vardır. Biz alışmışız baraj yapmaya, gölet yapmak basit geliyor galiba? Nehir yataklarını değiştirerek belli yerlere su götürmenin de sıkıntılarını ileride yaşamamız muhtemeldir.

 

 

Bu makale 723 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ