Bugun...
11-11-2017
BÜŞRA KARAOĞLU

BÜŞRA KARAOĞLU

Lösemi değil iyilik bulaşıcıdır!

Minicik bedenlerde olan kocaman yüreklerin sevgi ile kucaklaşacağı, toplumsal farkındalığın yaratılacağı bir haftayı geride bıraktık. Geride bıraktığımız bu hafta boyunca LÖSEV çocuklar için bu haftada hasta olan çocuklarımızın taktığı maskeler ile ilgili farkındalıklarda bulundular. Ne güzel bir konuya değindiler..
Benimde dikkatimi çok çeken bu konuya değinmek istedim. Lösemi hastası çocuklarımızın taktığı maskenin sebebini bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmesi ve maalesef lösemi hastası çocuklarımıza karşı uzak durulması, çok ama çok üzücü bir durum. Oysa ki bu konuyla ilgili her yerde okuyabileceğiniz ve etrafımızdaki insanları bilinçlendirebileceğimiz çokça makale ve konu var. Ama bizim insanlarımız sadece maskeyi takılı görünce bile o maskenin ardında bize bulaşacak bir hastalık diye düşünerek kaçıyorlar.. Oysaki lösemili çocuklarımız aslında dışardan insanlardan gelecek havadaki mikrop 'tan korunmak için o maskeyi takıyorlar.. Aslında korunması ve hastalığın ilerlememesi için dikkat edilmesi gereken onlar oluyor..
Sizler ne kadar kendinizi ve çocuklarınızı uzak tutarsanız tutun onların saf ve temizliğini kendinize bulaştıramazsınız.. En önemlisi toplumu bilinçlendirebilmek ve lösemi hastası yavrularımıza bir yardımda bizlerden olması onların hayatında bir tebessüme sebep olacaktır. Yaşamak o kadar güzel ki bizde onların ellerinden tutup yüzlerindeki bir gülüşü tebessümü görüp mutlu olabiliriz.. Yalnız değilsiniz..
  Lösemi bir kan hastalığı olup, kan hücrelerimizin yapım yeri olan kemik iliğinde ortaya çıkar. Kemik iliğindeki kök hücrelerde meydana gelen bir anormallik, değişim sonucunda kan hücreleri (Alyuvar, Akyuvar, pıhtılaşma pulcukları vs.) hatalı üretilmesine veya hiç üretilmemesine neden olur. Blast adını verdiğimiz bu kötü hücreler önce kemik iliğini işgal eder sonra da karaciğer, dalak, lenf bezleri, beyin, göz gibi diğer organlara yayılarak ölümcül hale gelirler.
Çağımızda Lösemi çocuk ve yetişkinlerde her yaşta görülmekle birlikte en sık olarak 1 ile 8 yaşları arasında ortaya çıkar. Son yıllarda lösemi vakalarında artış olmakta ve özellikle bebekler ve 3 yaşın altındaki çocuklarda yoğunlaşmaktadır.Nedenleri arasında; hem genetik yatkınlıklar hem de beslenme ve yiyecekler, çevre faktörleri ile tüm kanserojenler sayılmaktadır. Ailesinde lösemi ve kanser hastalık yükü bulunan annelerin, çocuklarına hamile kalacakları günden itibaren bebeklerini düşünmeleri, onları korumaya almaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle anneler gebelikten itibaren sonsuza kadar sigara, alkol, gazlı ve enerji içeceklerinden uzak durmalı, kimyasal (katkı maddeleri, tarım ilaçları, boya ve suni tatlandırıcılı vb.) maddeler içerebilen tüm gıda maddelerini beslenmelerinden çıkartmalıdırlar.Yine, özellikle yoğun radyasyon yayan cep telefonları, tabletler, bilgisayar ve televizyonu mümkün olduğunca az kullanmalı ve ev ortamında bulundurmamalıdırlar.
Aynı şekilde çocuklar da; dünyaya geldikleri andan itibaren hem beslenmelerinde hem de tüm yaşamlarında kanser yapabilen bütün zararlılardan uzaklaşmalıdırlar.
Unutmayalım ki kanserojenler anne sütü ile de geçebilmekte, soluduğumuz havadan, oynadığımız bir oyuncağa kadar her şey ile etki edebilmektedir.Löseminin nedenleri arasında, son zamanlarda giderek önem kazanan; psikolojik faktörleri de göz önüne almalıyız. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan ani şoklar, büyük üzüntüler, aşırı kıskançlıklar, depresyonlar lösemi gibi hastalıkları tetikleyen faktörler olmaktadır. Bu konuda hem LÖSEV’ in geriye dönük bilimsel çalışmaları hem de uluslararası yayınları ciddi uyarılar içermektedir.Lösemi konusunda tek bir tesellimiz; TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIK olması gerçeğidir.

Bu makale 431 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ