Bugun...
15-02-2018
KAMİL YILMAZ

KAMİL YILMAZ

EVLERDE YANGIN HAVASI

Evinizde siniz. 

Sabah uyandınız, kalktınız evde elektrikler yok… 

Ev buz kesmiş malum kış ayları  kombi de çalışmıyor…

İşe gitmek üzeresiniz duş alacaksınız … 

O da ne sular da gitmiş…

Evde kabus havası. 

Çocukların okul hazırlığı evin kadını çamaşır bulaşık  ve çocukların temizliği derdinde…

Kapıdan çıkarken gözünüz abonelık saatlerine takılır üzerlerinde birer mühürlü etiket ve kapatma yazısı…

O ay maaşınızı alamadınız otomatik ödeme yapan bankanız hesapta para olmadığından elektrik su doğalgaz borcunuzu ödeyemedi…

Alın size kabus…

Yalnız siz değilsiniz aynı durumda olan 500 bin aile var…

‘’İstanbul’da İSKİ su ve İGDAŞ doğalgaz borcu nedeniyle 580 bin evin suyu, 493 bin evin de gazı kesildi ! ‘’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, İSKİ ve İGDAŞ’a 2017 yılında faturalarını ödeyemediği için kaç konut ve işyerinde kesinti yapıldığını, vatandaşın kuruma borcunu ve tahsil edilen açma-kapama bedellerini sordu. İSKİ ve İGDAŞ’tan gelen yanıtlar kentteki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi.

 

Açıklanan  rakamlara göre, 2017 yılında toplam 6 milyon 311 bin 485 abonesi bulunan İSKİ, 580 bin 201 konut ve iş yerinin suyu faturalar ödenemediği için kesti. İSKİ abonelerinin kuruma olan borcu toplam 4 milyar 938 milyon liraya çıktı. Vatandaştan yıl boyunca açma-kapama bedeli olarak toplam 6 milyar 636 milyon 903 bin TL tahsil edildi.

İGDAŞ gaz açma bedeli 13 Milyon TL

6 milyon 239 bin 857 aboneye sahip İGDAŞ‘ın açıkladığı rakamlar da İSKİ‘den farklı değil. 2017’de toplam 493 bin 219 konut ve işyerinde faturalar ödenemediği için gaz kesildi. Toplam 147 milyon 446 bin liralık fatura zamanında ödenemedi. İstanbullulardan 13 milyon liralık gaz açma-kapama bedeli tahsis edildi. 2017’nin sonuna gelindiğinde vatandaşın İGDAŞ’a yaptığı ödemeler toplam 348 milyon 126 bin 960 lirayı buldu. CHP’li Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, her geçen yıl faturasını ödemeyen vatandaşların sayısında da su ve doğalgaza yapılan zamlarda da ciddi artış olduğuna dikkat çekti.

İstanbul’da fiyatlar el yakıyor!

Özellikle su fiyatlarına dikkat çeken Sağlam “Suya her ay zam yapılıyor. 2017 yılının başında su birim fiyatı 6.15 liraydı. Bu rakam yılın ortasında 6.52 liraya, yıl sonunda ise 6.55’e çıktı. Her ay enflasyon oranında yapılan zam hiç adil değil. Sayıştay da suyun maliyetini dikkate almadan tarifenin her ay enflasyon oranında belirlenmesini hukuka uygun bulmamıştı. Bu adaletsizlik vatandaşın belini iyice büktü” dedi. Doğalgaz faturalarının da bir ailenin en büyük gider kalemi haline geldiğini belirten Dr. Sağlam, “Artık İstanbul’da en temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geldik. İstanbul el yakıyor, vatandaş bu gidişatın altında eziliyor” diyor...

Yangın evlerde değil mi ?…

 

Kamilyilmaz1919@gmail.com

Bu makale 416 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ